Zeytinin Besin Değerleri – Zeytin Kaç Kalori

Zeytinin Besin Değerleri – Kalori değeri

Zeytinin Besin Değerleri – Zeytin Kaç Kalori

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Araştırmalarda dünya üzerinde yaşları 2000 üzerinde olan çok fazla zeytin ağacı halen yaşamaya devam etmektedir. Bu ağaçlar bilimsel çalışmalarda insanlar için uzun yaşamın bir işareti olarak kabul edilir.

Zeytin e Zeytinyağı ve Zeytin yaprağı eski Mısırlılar tarafından gerek gıda olarak ve gerekse tıbbi olarak yaygın olarak kullanılmıştır.

Yaprağında bulunan Oleuropeitt maddesi, ağaçları hastalık ve zaralı haşere ve böceklerden koruyan madde olduğu araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Tıpta son yıllarda Oleuropeitt maddesi üzerinde çalışmalar arttırılarak devam etmektedir.

Yapraklarından bulunan Kalsiyum Elenolate, genel zararlı olan virüs, bakteri ve mantarlardan vücudumuzu arındırma özelliğine sahiptir.

Yapılan bilimsel çalışmalar Zeytinyağının, içerdiği E vitamininin insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve haricen kullanıldığında saçlara parlak bir görünüm kazandırdığı, kanıtlanmıştır.

Dünya sağlık teşkilatı (WHO) kalp krizi ve kalp hastalıklarına en az Girit Adasında rastlandığını ve burada yaşayan insanlarda kalp krizi riskinin en alt düzeyde bulunduğunu rapor etmiştir. (Girit Adası eski çağlardan günümüze zeytinyağı merkezidir)

Zeytinde kansere karşı etkili birçok maddenin yanı sıra A,D,E ve K vitaminleri de mevcuttur. Bu vitamin ve maddelerin kanser tümörlerinin oluşumunu engellediği ve Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu tespit edilmiştir.

Zeytinin mide asitliğini azaltarak Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellikleri bulunduğu belirlenmiştir.

Zeytinin içeriğindeki E, A, D ve K vitaminlerinin çocuklarda kemik ve diş gelişimine yardımcı olduğu, kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlenmesine katkı sağladığı, yaşlılarda ise kemik erimesi osteoporoz’u azalttığı yapılan çalışmalardan anlaşılmıştır.

Zeytin karaciğerin dostudur. Ayrıca sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, bağırsak kanserinde ve sarılıkta faydalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Zeytinin Besin Değerleri – Zeytin Kaç Kalori

kaynak: icerigi.com

Zeytin Besin Değerleri (Zeytin Kaç Kalori)

Zeytin Besin Değerleri (Zeytin Kaç Kalori)

Zeytin Besin Değerleri (Zeytin Kaç Kalori), Zeytin Besin Değerleri nelerdir, sofralık siyah zeytin kaç kalori ve besin içeriklerinin detaylı tablosu ve içerdiği vitamin tablosu. Zeytin içeriğindeki vitamin , mineral ve protein değerleri.

YazarbodyforumKategori

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 207
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 21g33%
Kolesterol 0mg
Sodyum 3288mg137%
Potasyum 0mg
Toplam Karbonhidrat 1.1g1%
Diyet Lifi 0g
Protein 1.8g4%

A Vitamini 50%
C Vitamini 0%
Kalsiyum 77%
Demir 1.6%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

Malzemeler

Talimatlar

Zeytin Besin Değerleri (Zeytin Kaç Kalori)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın