Wide Grip Chin-Up (Barfiks Vücudu Yukarı Çekiş)

Kolay Barfiks Nasıl Çekilir?

 

Wide Grip Chin-Up (Barfiks Vücudu Yukarı Çekiş)

Wide Grip Chin-Up (Barfiks Vücudu Yukarı Çekiş) resimli anlatım.

Egzersiz Açıklaması

Wide Grip Chin-Up (Barfiks Vücudu Yukarı Çekiş).: Pull Up  Barfiks adı verilen bir bar üzerinde asılıp vücudu yukarı çekerek yapılır ve çeşitleri vardır, Dar çekiş, geniş çekiş paı çalıştıran ve avuç vücuda bakan çekiş vardır . Biz bu yazıda geniş çekiş barfiks hareketini anlatacağız.

Wide Grip Chin – Barfiks Hareketi Resimli Anlatım ; Eller omuz genişliğinden daha geniş bir tutuş açıklığı ile barfiks’ten tutulur, bütün vücut, nefes vermek suretiyle, barfiks barı enseye yaklaşacak şekilde yukarıya çekilir ve nefes alarak, kontrollü ve yavaşça tekrar başlangıç durumuna dönülür. Bu hareketin diğer bir uygulama şekli de barı çeneye doğru yaklaşacak şekilde vücudu yukarıya çekmektir.

Tesir yönünden birbirine yakın olmakla beraber, enseye doğru çekişler de sırtın daha geniş bir bölümü çalışır ve hareket daha zorlaşır. Dikkat edilecek husus; vücudun sallanmasını önlemek, yukarı ve aşağı hareketlerde yavaş ve kontrollü hareket etmektir. Her iki çalışma şekli de sırtı genişleten bir tesir yapar ve boy uzamasına yardımcı olur.

Yeni başlayanlar Barfiks çekmekte biraz zorluk çekebilir ama merak etmeyin 1-2 hafta sonra kendinize inanamazsınız. Başlarda arkadaşlarınızdan ayaktan tutarak yardım isteyin sadece yukarı çekerken biraz yardım edilirse çabuk yapmaya başlarsınız.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Wide Grip Chin-Up (Barfiks Vücudu Yukarı Çekiş)

Egzersiz Profili
  1. Ana Kas Grup: Sırt kaslarını geliştirme 
  2. İkincil kas:  Omuz,  Kol
  3. Egzersiz Türü: Güç, birleşik
  4. Gerekli Ekipman Barfiks  Bar
  5. Mekanik: İzolasyon
  6. Kuvvet Tipi: Çekme
  7. Eğitim  Seviye: Herkes
  8. Set ve tekrar sayısı: 5 set 10 tekrar
  9. Yazar: Özer Çaylı

Egzersiz Püf Noktaları

Bacak, Omuz , Göğüs, Arka Kol, Pazı Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boş vücut ağırlığıyla egzersizler yaparak çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne geçmenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Çalışan Kas Grubu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın