Vücut Geliştirme Terimleri Sözlüğü

Anlatımlı Vücut Geliştirme Sözlüğü.Hiç bir vücut geliştirme dergisini veya makalesini okudunuzmu veya hiç duymadığınız bir terimle karşılaştınız mı? Hepimiz oradaydık. https://bodyforumu.com vücut geliştirme sözlüğü, ek sözlüğü ve kısaltma listesi bu terimlerin ne anlama geldiğini detaylı açıklar. :D

En Çok aranan keline

Fitness Nedir?

Fitness: TDK’na göre “sağlıklı yaşam” anlanına gelir ama FITNESS “sağlıklı yaşam için yapılan egzersizler ve beslenme şeklidir” aslında Türköe ile “Zinde Yaşam” adını verebiliriz.

Bu listede görünmeyen bir terim duydunuz mu, yoksa bir şey mi kaçırdık? Lütfen bu sayfanın altındaki yorumlarda terim ve anlamınızı bırakın, biz de onu sözlüğe ekleyelim!

Bu sözlüğü bir araya getirdikleri için Bodyforumu.com Forum moderatörleri ve üyelerine teşekkür ederiz !

Anlatımlı Vücut Geliştirme Sözlüğü

Vücut Geliştirme Terimleri Ve Anlamları Nelerdir?

A

Abduction – Kolun omuz yüksekliğine asılma konumundan getirilmesi gibi uzuvların vücudun ortasından uzağa hareketi.

Adduction – Kolun omuzdan uzatılmış pozisyondan yan yana getirilmesi gibi bir uzvun vücudun ortasına doğru hareketi.

Amino acids – Protein ve kasın yapıldığı yapı taşları olarak işlev gören bir grup bileşik.

Anabolic Drugs – Anabolik steroidler olarak da adlandırılırlar, bunlar nitrojen tutulmasına yardımcı olan ve böylece bir erkek vücut geliştiricisinin kas kütlesini ve gücünü arttıran yapay erkek hormonlarıdır. Ancak bu ilaçlar tehlikeli yan etkileri yoktur ve yasal olarak sadece hekim reçetesiyle alınabilir.

Antioxidant – Doku oksidasyonunu en aza indiren ve serbest radikalleri ve bunların olumsuz etkilerini kontrol etmeye yardımcı olan küçük bileşikler.

Arm Blaster – Bel yüksekliği yaklaşık bir kayışla desteklenerek yaklaşık 5×24 inç alüminyum şerit. Halterleri kıvırırken veya triceps iğneleri yaparken dirseklerin hareket etmesini önler.

Atrophy – Doku veya organların büyüklüğü ve fonksiyonel yeteneğinin azalması. Atrofi, temel olarak yanlış beslenme ve aşırı egzersiz yoluyla “kas kaybı” dır.

B

Baby’s Butt -Çok kaslı kolların pazı kaslarının iki başı arasındaki girinti.

,

Back-Cycling – Antrenmanınızda kullanılan ağırlık, tekrar sayısı veya set sayısını geri bırakın.

Bar – Halter, dambıl veya kablo ekinin temel parçasını oluşturan çelik şaft (düz çubuk ) . Bu çubuklar normalde yaklaşık 25 mm kalınlığındadır ve genellikle ağırlığı tutan döner standart boyutta bir metal manşonla kaplanmıştır

Barbell – Ağırlık her bir ucunda ayrılabilir (veya sabit) metal diskler (plakalar) , düz ve bükülmez bir sap içeren, egzersiz için kullanılır.

Basic Exercise – Vücudunuzun en büyük kas gruplarını (örneğin: üst bacaklar, sırt ve / veya göğüs) ve genellikle aynı hareketteki daha küçük kasları hedef alan bir kas geliştirme egzersizi. Temel egzersizler kas kütlesini oluşturmak için en iyisidir. Tipik temel hareketler ağız kavgası, tezgah presleri, sıralar ve sürgüleri içerir.

Bench – Düz sehpa, Dumbell bench press, omuz presi ve kol egzersizleri gibi çeşitli egzersizler için kullanabileceğiniz sabit veya ayarlanabilir yastıklı tezgah. Bazı banklar düz ve yüksekliği ayarlanabilir, diğerleri 10-90 dereceye kadar eğimli olabilir.

Biomechanics – İnsan vücuduna etki eden iç ve dış kuvvetlerle ilgili bilim ve bu kuvvetlerin ürettiği etkiler.

Body Composition – Vücut ağırlığınızın, yağsız kütleye kıyasla yağdan oluştuğu yüzdesi.

Buff – En üst seviyeye kadar kaslı olmak.

Bulking Up – Kas, vücut yağ veya hem de kas ve yağ artırarak vücut ağırlığını kazanmak.

Burn or “The Burn” – Egzersiz yaptığınız bir kasta faydalı yanma hissi. Bu yanık kastaki hızlı yorgunluk toksinlerinin birikmesinden kaynaklanır ve optimal olarak kas grubu üzerinde çalıştığınızın iyi bir göstergesidir. En iyi vücut geliştiriciler sürekli olarak kas yanığı tarafından oluşturulan ağrı bariyerini geçerler ve sonuç olarak çok büyük, çok tanımlanmış kaslar oluştururlar.

C

Calisthenics – Sıçrama krikoları, akciğerler, şınavlar, daldırmalar gibi, yalnızca direnç için gövdeyi kullanan, ekipmansız yapılan basit egzersizler.

Calories – Enerji değerini ölçen birim. Bu yaktığınız enerji miktarı veya gıdalarda bulunan enerji miktarı olabili

Carbohydrates – Karbonhidrat – Karbon, hidrojen ve oksijen içeren organik bileşikler. Vücut için çok etkili bir yakıt kaynağı. 2 ana tür karbonhidrat vardır. Şekerlerde basit karbonhidratlar bulunur, buğdayda, pirinçte, ekmekte, patateslerde vs. kompleks karbonhidratlar bulunur. Her bir kompleks karbonhidrata uzun ömürlü enerji vermeniz gerekir.

Chalk – Güvenli bir tutuş için ellerde kullanılan toz.

Cheating (cheat reps) – Aşırı yorgunluk birikmesi nedeniyle normalde kasılmaya devam etmeyeceği noktadan daha uzun süre çalışmaya devam etmek için bir kas itme yöntemi. Hile yaparken, kasların baskısını kesmek için başarısızlık noktasına ulaştığınızda ve başarısızlıktan sonraki iki veya üç tekrar için bir sete devam etmelerine izin verdikten sonra, kendi kendine tatbik edilen vücut salınımı, sarsıntı veya başka bir zayıf egzersiz formu kullanacaksınız.

Chinup Bar – Duvar veya spor salonu tavanına tutturulmuş, üzerinde çene yapabileceğiniz, yukarı çekerek, askıda kaldırarak ve üst bedeniniz için diğer hareketleri barındıran bir bar.

Cholesterol – En yaygın olarak kalp hastalığı ve felci teşvik eden “kötü yağ” olarak bilinmesine rağmen, vücuttaki birçok hormonun üretilmesinde hayati bir bileşen olan bir tür yağdır.

Circuit Training – Nabız hızını yüksek tutmak ve genel kondisyonu arttırmak için bir egzersiz cihazından diğerine hızlı bir şekilde gitmek ve her cihaz üzerinde belirli sayıda egzersiz yapmak.

Collar – Plakaları bir halter veya dumbell çubuk üzerinde güvenli bir şekilde yerinde tutmak için kullanılan kelepçe. Silindirik metal kelepçeler, kelepçeden geçirilen ve çubuğa sıkıca sabitlenmiş bir ayar vidası vasıtasıyla çubuk üzerinde yerinde tutulur. İç bilezikler, plakaların içeri doğru kaymasını ve ellerinizi yaralamasını önlerken, dış bilezikler bir egzersizin ortasında plakaların halterden kaymasını önler.

Compound Exercise – İki eklemde veya daha fazla hareket etmenizi gerektiren bir egzersiz. Bileşik alıştırmaların örnekleri, squat, bench press, pull up ve diptir.

Compound Training – Bazen “dev kümeler” olarak da adlandırılır, aralarında minimum dinlenme ile aynı kas için birbiri ardına 34 egzersiz yapar.

Concentric – Kas kısaldığında veya kasıldığında egzersizin kaldırma evresi. Örneğin, bir pazı kıvrımında, ağırlığı yukarı çekerken hareketin “pozitif” veya konsantrik kısmında olursunuz.

Cooche Lift – issygirl gibi kaldırma

Crunches – Karın kasları için bir egzersiz. Egzersiz ayakları bankta, elleri boynunun arkasıyla yapılır. Situps olarak da bilinir.

Curl Bar – Daha rahat tutuş ve daha az önkol gerilimi için tasarlanmış bombeli çubuk.

Cycle – Antrenmanların yoğunluğu ve hacmindeki kasıtlı değişimi veya steroid dozu veya diğer büyümeyi arttırıcı ilaçların dozajını değiştirmeyi ifade eder.

D

Dead Lift – Bir kas geliştirme egzersizi ve üç güçlendirici olaydan biri (diğer ikisi çömelme ve sıra baskısı). Ağırlık yerden yaklaşık bel yüksekliğine kadar kaldırılır. Kaldırıcı omuzları dik durmalı.

Deficiency – Vücudunuzun gereksinimleri için optimum besin seviyesinden daha az. En sık vitaminlerde görülür. Sıkı egzersiz yaparken ve sağlıklı bir diyet yemediğiniz zaman vücudunuz yetersiz olabilir.

Definition -Açıkça tanımlanmış kas hareketi üzerinde yağ olmaması. Tanım genellikle “kaslılık” olarak adlandırılır ve çok tanımlanmış bir vücut geliştiricinin o kadar az vücut yağına sahip olduğu “kaslar” olarak adlandırılan çok ince kas dokusu, her büyük kas grubu üzerinde açıkça görülebilir.

Delts – Deltiods’un kısaltması. Deltoidler omuz kaslarıdır. Gövde ön, orta ve arka deltiodlara sahiptir.

Density – Ayrıca kas tanımı ile ilgili olan kas sertliği. Bir vücut geliştirmeci iyi tanımlanabilir ve hala her bir ana kas kompleksi içinde aşırı yağ olabilir. Fakat kas yoğunluğuna sahip olduğunda, bu kas içi yağ bile yok edildi. Tüm rekabetçi vücut geliştiriciler arasında kas kütlesi ve kas yoğunluğu kombinasyonu oldukça faydalıdır.

Dip Belt – Bir kaldırıcının bel çevresinde aşınabileceği ve daldırma egzersizinin yoğunluğunu artırmak için ek ağırlıklar ekleyebileceği büyük bir ağır kayış.

Dipping Bars – Aralarında düşmeler yapmanıza izin verecek kadar yüksek olan paralel çubuklar, karınlarınız için bacak kaldırma ve diğer çeşitli egzersizler.

Drop Set – Stajyerin bir seti tamamladığı, hemen ardından hafif hafif ağırlıkta olan başka bir seti ve ardından tekrar hafif ağırlıkta olan üçüncü bir seti tamamlayan gelişmiş bir eğitim tekniği. Düşme setleri genellikle dambıl veya makinelerde kullanılır. Halter düşürme setlerine genellikle “sıyırma” denir, çünkü plakaları daha hafif halter kullanmak yerine çubuktan çıkarırsınız. Setler arasında dinlenmemeniz önemlidir, 5 saniye bile değil!

Dumbbell – Her bir uçta bazen ayrılabilir metal disklerle birlikte yaklaşık 14 “uzunluğunda sert tutamaktan oluşan egzersiz için kullanılan ağırlık.

E

Easy Set – Maksimum efor sarfetmeden yapılan bir küme. Isınma seti gibi.

Eccentric – Bir kas uzadığında, egzersizin alçalma evresi. Örneğin, bench press sırasında göğsünüzün ağırlığını azaltmak, egzersizin eksantrik veya “negatif” kısmıdır.

Endurance – Bir kasın belli bir süre boyunca sürekli güç üretme yeteneği. Dayanıklılığınız ne kadar yüksek olursa, egzersiz o kadar uzun süre yapılabilir.

Energy – Kalorilerde Ölçme veya KJ enerjisi iş yapabilme kapasitesidir. Enerji harcanan güçtür.

Essential fatty acids (EFAs) – Vücudumuzun yapamadığı yağlar, bu yüzden onları diyetlerimizle almalıyız. Bu yağlar (linoleik ve linolenik asit içeren) hormon üretimi için, ayrıca hücresel sentez ve bütünlük için çok önemlidir. Bu yağların iyi kaynakları keten tohumu yağı ve aspir yağıdır.

Exercise – Bir alıştırma her bir bireysel harekettir. Örneğin, bench press ve bodur farklı egzersizlerdir.

Extension – Bir gövde kısmını eğri pozisyondan düz pozisyona uzatırken. Örneğin, trisep uzatma (dirsekte bükme) ve bacak uzatma (dizde bükme).

F

Failure – Bu, çalışma kaslarınızı o kadar tamamen yorduğunuz bir egzersizde, sıkı bir biyomekanik ile hareketin ek bir tekrarını daha fazla tamamlayamayacakları anlamına gelir. Isınma sonrası setlerinizi daima en azından anlık kas yetersizliği noktasına ve sık sık bu noktadan geçmelisiniz.

Fast Twitch Muscles – Hızlı ateşleyen ve sprint ve powerlifting gibi anaerobik aktivitelerde kullanılan kas hücrelerini ifade eder.

Fat – Makro besleyicilerden biri. Yağ, gram başına dokuz kalori içerir; Makrobesinlerin en fazla MI kalorisine sahiptir. İki tür yağda doymuş “kötü” yağ ve doymamış “iyi” yağ vardır.

Fat Free Mass (FFM) – İnsan vücudunun herhangi bir yağ içermeyen kısmı. Örneğin kemikler, kıllar, kaslar deri vb.

Fitness: TDK’na göre “sağlıklı yaşam” anlanına gelir ama FITNESS “sağlıklı yaşam için yapılan egzersizler ve beslenme şeklidir” aslında Türköe ile “Zinde Yaşam” adını verebiliriz.

Flex – Bir eklemin bükülme veya küçültme açısı; kas kasılması.

Flexibility – Uzuvlarınızı abartılı bir hareket aralığında, vücut geliştirme eğitiminde değerli bir kaliteden geçirmenize izin veren eklem, kas kütlesi ve bağ dokusunun bir bütünlüğü, optimum fiziksel gelişmeyi teşvik eder. Esnekliğe yalnızca sistematik germe eğitimi ile ulaşılabilir.

Flush – Kası kanda artırarak ve kasta kalan toksinleri kaldırarak temizleyin.

Forced Reps – Zorunlu tekrarlar, kas kitlesi ve kalitesinde daha fazla kazanç sağlamada başarısızlık noktasını geçen bir seti uzatmak için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Zorla tekrarlama, bir eğitim ortağı çubukta yukarı doğru çekerek, başarısızlık eşiğinden iki veya üç tekrar atmanız yeterli olacaktır.

Form – Bu sadece herhangi bir kas geliştirme veya ağırlık çalışması hareketinin performansı sırasında kullanılan mekaniği gösteren başka bir kelimedir. Mükemmel form, yalnızca egzersiz açıklamasında belirtilen kasları hareket ettirmeyi içerir.

Free Weights – Barbel, halter ve ilgili ekipmanlar. Ciddi vücut geliştiriciler, Nautilus ve Universal Gyms tarafından üretilenler gibi serbest ağırlıkların ve bu tür egzersiz makinelerinin bir kombinasyonunu kullanırlar, ancak öncelikle egzersizlerinde serbest ağırlık kullanırlar.

Frequent Feeding – Vücudunuzla çalışmak için gün boyu sık sık yiyin, buna karşı değil. Gün boyunca düzenli aralıklarla yemek yiyerek (yaklaşık her iki ila üç saatte bir), metabolizmanızı yüksek tutabilir ve enerji seviyelerini sabit tutabilirsiniz.

Fructose – Meyvelerde bulunan başlıca şeker türüdür. Sakkarozdan daha tatlıdır (sofra şekeri).

G

Giant Sets – Hareketler arasında çok az veya hiç dinlenme olmadan ve dev setler arasında 3-4 dakikalık bir dinlenme aralığı ile 4-6 egzersiz dizisi. İki antagonistik kas grubu ya da tek bir vücut parçası için dev kümeler gerçekleştirebilirsiniz

Glucose – (basit şeker) En basit şeker molekülü. Aynı zamanda kanda bulunan ana şekerdir ve vücut için temel bir yakıt olarak kullanılır.

Glycogen – Temel depolanan karbonhidrat enerjisinin (glikoz) formu, kaslarda saklı. Kaslarınız glikojenle doluysa, tam olarak iyi çalışır hissederler.

Gorging – Bu, bir öğünde büyük miktarlarda yemek yemeyi ifade eder, daha sonra tekrar yemeden önce tam bir gün, belki de birkaç saat bekler.

Grazing – Bu terim, sık beslenmeyi ifade eder – az miktarda yiyecek sık sık yeme.

H

Hard Set – Maksimum efor kullanarak bir egzersiz için belirlenmiş sayıda tekrar yapın..

Hypertrophy – Kas kütlesindeki artışı ve göreceli kas kuvvetinde bir iyileşmeyi ifade eden bilimsel terim. Hipertrofi, kas geliştirme çalışması sırasında çeşitli antrenman teknikleriyle çalışan kaslara “aşırı” yüklenerek indüklen

I

IFBB – 1946’da kurulan Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu – dünya çapında erkek ve kadın amatör ve profesyonel vücut geliştirmeyi aşırı gören grup.

Intensity – Bir vücut geliştirme antrenmanındaki her egzersizin her bir setine uyguladığınız göreceli efor derecesi. Çalışan bir kasın yoğunluğunu ne kadar fazla koyarsanız, hipertrofide o kadar hızlı artar. Yoğunluğu arttırmanın en temel yöntemleri, her egzersizde daha iyi ağırlıklar kullanmak, her ağırlıkta daha fazla reps yapmak veya bir hareket içinde belirli bir ağırlıkta tutarlı sayıda set ve reps yapmak, ancak ilerlemenin uzunluğunu kademeli olarak azaltmaktır. setleri arasındaki dinlenme aralıkları.

Isolation Exercise – Temel bir alıştırmanın aksine, bir izolasyon hareketi vücudun geri kalanından nispi bir izolasyonda tek bir kas grubunu (ya da bazen tek bir kasın bir kısmını) zorlar. Tüm izolasyon uygulamalarında sadece 1 eklem hareketi gereklidir. Örnekler pazı kıvrılma, bacak uzatma ve trisep uzatmadır.

Isometric Exercise – Kasın sabit bir uzunluğa sahip olduğu ve eklemlerin hareket etmediği kas kasılması. Bu egzersizler genellikle duvara veya diğer taşınmaz nesnelere karşı yapılır.

Isotonic Exercise – Gergin sabit kalması için kas uzunluğunda bir değişiklik olduğu kas hareketi). Serbest ağırlık kaldırmak, klasik bir izotonik egzersizdir.

J

Juice – Anabolik steroidler için kullanılan terim, örneğin “meyve suyu üzerinde”.

K

Knee Wraps – Elastik bantlar, çöküntüler, ölü asansörler, vb. Yaparken daha iyi destek için dizleri sarmak için kullanılan yaklaşık 3-5 inç genişliğinde şeritler oluşturur.

L

Lats – Latissimus dorsi’nin kısaltması, sırtın büyük kasları, kolları aşağı, geriye ve iç rotasyonda hareket ettirir.

Layoff – Çoğu akıllı vücut geliştirmeci, zaman zaman vücut geliştirmeden kaçındıkları ve vücut geliştirme eğitiminden bir veya iki hafta işten çıkarılmaktadır.

Lean Body Mass – Vücuttaki yağ, kemik, organlar, cilt, tırnaklar ve kas dahil tüm vücut dokusu dahil olmak üzere her şey. Yağsız vücut kütlesinin yaklaşık% 50-60’ı sudur.

Lift Off – Uygun başlangıç ​​pozisyonuna ağırlık almada yardım.

Ligament – 2 veya daha fazla kemik veya kıkırdak bağlayan veya bir kas, fasya veya organı destekleyen güçlü, fibröz bağ dokusu.

Linoleic Acid – Temel bir yağ asidi ve daha spesifik olarak, bir omega-6 çoklu doymamış yağ asidi. Bu yağ asidinin iyi kaynakları aspir yağı ve soya yağıdır.

Linolenic Acid – Temel bir yağ asidi ve daha kesin olarak bir omega-3 poli-doymamış yağ asididir. Keten tohumu yağında yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Lock Out – Ağırlığı sadece birkaç inç hareketten geçirerek bir egzersizin kısmi tekrarı.

Lower Abs – Göbek altındaki karın kaslarının kısaltması.

M

Mass – Her kas grubunun veya tüm fiziğin göreceli büyüklüğü. Ayrıca yüksek derecede kaslılık ve iyi fiziksel oranlar dengesine sahip olduğunuz sürece, kas kütlesi rekabetçi vücut geliştiriciler arasında çok değerli bir kalitedir.

Max – Bir egzersizin bir tekrarı için maksimum çaba.

Meal – Aynı anda yenen yemekler. Her öğün bir kısım protein (elinizin avucunun büyüklüğü veya sıkılmış yumruğunuz) ve bir kısım karbonhidrat içermelidir.

Metabolic Rate – Enerji depolarını vücudunuzdaki çalışma enerjisine dönüştürürsünüz. Başka bir deyişle, “tüm sisteminizin” ne kadar hızlı çalıştığı. Meta-bolik hız, aşağıdakileri içeren bir dizi faktör tarafından kontrol edilir: kas kütlesi (kas kütleniz ne kadar büyükse, metabolik hızınız o kadar büyük olur), kalori alımı ve egzersiz.

Metabolism – Besinlerin vücut tarafından kullanımı. Alt duruşların vücuda girme ve kullanılma hızları.

Mid Section – Üst ve alt karın, oblik ve rektus karın kasları dahil olmak üzere karın bölgesi kasları

Military Press – Üst göğüsten bir halterin ayakta veya oturma pozisyonunda basılması.

Minerals – Birçok hayati metabolik süreçte rol oynayan ve insan yaşamı için gerekli olan doğal olarak bulunan inorganik maddeler.

Muscle – (kas) Bedensel harekete neden olacak şekilde büzüşen bantlar veya demetler halinde düzenlenmiş liflerden oluşan doku. Kas lifleri yaptıkları eylemle aynı yönde ilerler.

Muscle Head – Hayatı kas geliştirme eğitiminin egemen olduğu biri için argo.

Muscle Spazm – Ani veya kas veya kas grubunun istemsiz kasılması.

Muscle Tone -Bir kasın Sabit fakat hafif bir kasılma durumunda olduğu ve sağlam göründüğü durum.

Myositis – Alışılmamış egzersizlerden 1-2 gün sonra sıklıkla ortaya çıkan iltihaplanma nedeniyle oluşan kas ağrısı.

N

Negative Reps – Bir veya iki ortak, normalde hareket noktasını kaldırmak için kaldırdığınızdan% 50 daha ağır bir ağırlık kaldırmanıza yardımcı olur. O zaman yavaş yavaş kendi başına kilo.

Non Locks – Tüm hareket alanını geçmeden egzersiz yapmak. Örneğin, dizlerin tam kilitlenme konumuna gelmeden çömelme veya dirsekleri kilitlemeden bir halter basma.

Nutrients – Vücudu beslemeye yardımcı olan besin bileşenleri: yani, enerji sağlarlar veya “yapı malzemesi” olarak hizmet ederler. Bu besinler karbonhidratları, yağları, proteinleri, vitaminleri, mineralleri, suyu vb. İçerir.

Nutrition – Daha fazla sağlık, zindelik ve kas kazanımları için uygulamalı yeme bilimi. Doğru beslenme uygulamaları sayesinde fiziğinize kas kütlesi ekleyebilir veya cildinizin altında kalan zor kazanılmış kasları ortaya çıkararak tüm vücut yağlarını tamamen temizleyebilirsiniz.

O

Obliques – Dış obliklerin kısaltması, karınların her iki tarafının kaslarını döndürerek gövdeyi döndürür ve esnetir.

Odd Lifts – Sıkışma, tezgah presleri ve halter bukleleri gibi kapma ve temiz ve sarsıntı dışındaki rekabetlerde kullanılan alıştırmalar.

Olympic Barbell – Halter – Halter ve powerlifting yarışmalarında kullanılan, ancak vücut geliştiriciler tarafından ağız kavgası, tezgah presleri, halter bükülmüş sıralar, dikme halter bukleleri, ayakta halter baskıları ve dikmeler gibi ağır temel egzersizlerde kullanılan özel bir halter. Bir olimpik halter kıç yaka 45 kilo ağırlığında ve her yaka beş kilo ağırlığında.

One Rep Max – Bir kişinin bir tam tekrarı tamamlayabileceği en ağır ağırlık.

Onion Skin – Çok düşük yüzde deri altı yağları ile cildi belirten cildi gösterir, bu da kaslılığı vurgulamaktadır.

Optimal Nutrition – Mümkün olan en iyi beslenme; açıkça eksik beslenmeyle karakterize sadece yeterli beslenmeden farklı. Bu terim, marjinal eksikliklerden, dengesizliklerden ve toksisitelerden arınmış ve bunun için risk altında olmayan insanları tanımlar.

Overload Principal – Kabiliyetini arttırmak için kaslara normalden daha fazla yük uygulamak

P

Partial Reps – Bir temsilcinin başında veya sonunda tam bir hareket aralığından geçmeden bir egzersiz yapmak.

Peak Contraction – Kısaltılmış hareketleri kullanarak krampa kadar kas egzersizi. Pecs – Göğüs göğüs kaslarının kısaltması.

Pecs or Pectorals – Göğsün büyük kasları.

Plates – Aparatın ağırlığını arttırmak için, halter ve dambıl çubuklarının uçlarına yerleştirilen düz diskler. Her ne kadar bazı plakalar vinil kaplı conitret’ten yapılmış olsa da, en iyi ve en dayanıklı plakalar metalden imal edilmiştir.

Plyometrics – Genellikle bir spor için, gücü ve kuvveti artırmak için patlayıcı hareketler (zıplama gibi).

Portion – Karbonhidrat veya protein miktarı her öğünde birlikte tüketilmelidir. Bir kısmı avucunuzun veya sıkılı yumruğunuzun büyüklüğüdür.

Poundage – Bir egzersizde kullandığınız ağırlık, bu ağırlığın bir halter, halter veya egzersiz makinesinde olup olmadığı.

Power Lifting – Üç asansöre sahip ikinci bir rekabetçi halter şekli (ancak Olimpiyatlara itiraz edilmez): bodur, bench press ve deadlift. Güç kaldırma, çok çeşitli ağırlık sınıflarında hem ulusal hem de uluslararası olarak itiraz edilmektedir.

Power Lifts – Güç artırma yarışmasında kullanılan üç hareket: bodur, bench press ve dead lift.

Power Training – Düşük tekrarlar, ağır ağırlıklar kullanan ağırlık egzersiz sistemi.

Progression – Her egzersizde kullandığınız direnç miktarına aşamalı olarak ekleme hareketi. Egzersizlerinizde tutarlı bir ilerleme olmadan, hipertrofide optimum artışları teşvik etmek için kaslarınızı yeterince aşırı yüklemeyeceksiniz.

Progressive Resistance – Tüm ağırlık çalışmalarının bel kemiği olan kaslar güç ve dayanıklılık kazandıkça, ağırlığın arttırıldığı antrenman yöntemi.

Protein – Proteinler kas yapı taşları, enzimler ve sonik hormonlardır. Amino asitlerden yapılırlar ve vücutta büyüme ve onarım için gereklidirler. Bir gram protein dört kalori içerir. Ani-mal kaynaklarından gelenler esansiyel amino asitleri içerir. Bitkisel kaynaklardan gelenler, bazı önemli amino asitleri içerir, ancak hepsini içermez. Proteinler vücut tarafından amino asitleri üretmek için parçalanır

Pump AKA “the pump” – Yoğun bir şekilde eğitildikten sonra kastaki sıkı, tıkanıklık hissi. Kas pompasına, yorgunluk toksinlerini gidermek ve yakıt ve oksijen kaynaklarını değiştirmek için kaslara hızlı bir kan akışı neden olur. İyi bir kas pompası, optimal olarak bir kas grubuna sahip olduğunuzu gösterir.

Pumping Iron – 1950’lerden bu yana kullanımda olan ancak son zamanlarda popüler olan kelime öbeği. Ağırlık kaldırmak.

Pumped – Argo, kasların egzersiz yoluyla kendilerine kan akışını artırarak büyük hale getirildiği anlamına gelir.

Q

Quads – Quadriceps femoris kaslarının kısaltması, bacakların üstündeki kaslar, 4 kısımdan (kafalar) oluşur.

Quality Training – Vücut geliştirme yarışmasından hemen önce, kas kütlesi ve yoğunluğunu arttırmak için setler arasındaki aralıkların önemli ölçüde azaltıldığı ve vücut yağını azaltmak için düşük kalorili diyetin uygulandığı eğitim.

R

Range of Motion (ROM) – Bir egzersizle ilişkili eklem ve kasların hareket sınırlarını ifade eder.

Rep – Tekrar – Bir egzersiz setinde bir ağırlığın kaldırma ve azaltma sayısı. Örneğin, ağırlığı azaltmadan önce bir ağırlığı 10 kez kaldırıp alçaltırsanız, bir sette 10 “tekrar” tamamladınız.

Rep Out – Aynı egzersizi daha fazla yapamayana kadar tekrar tekrar yapın.

Reps – (yinelemek) REPETITIONS kısaltması.

Resistance Training – Ağırlıklarla çalışmak veya vücudunuzu başka bir kuvvete karşı koymak için kullanmak. Bu, push-up’lardan dumbbell buklelerine kadar geniş bir hareket yelpazesini içerir.

Rest Interval – Bir egzersizin setleri arasında duraklayın.

Rest Period – Kümeler ve egzersizler arasında izin verdiğiniz süre.

Rest-Pause Training – Dinlenme-Duraklatma Eğitimi – Zor bir tekrarı bastığınız, ardından stantları değiştirdiğiniz, ardından 10-20 saniye dinlendikten sonra başka bir rep vb.

Ripped – Sargo aşırı kaslılık anlamına gelir.

Roid or Roids – ANABOLİK STEROİD için argo.

Routine – Rutin – Ayrıca bir antrenman programı veya programı olarak adlandırılan bir rutin, bir antrenman seansında kullanılan toplam antrenman, set ve rep’lerin (ve bazen ağırlıkların) listesidir.

S

Saturated fats – Doymuş yağlar – Bunlar kötü yağlardır. Karbon iskeletlerinde açık noktalar bulunmadığı için doymuş denir. Bu kötü yağların vücuttaki kolesterol seviyesini yükselttiği gösterilmiştir. Bu yağların kaynakları hayvansal gıdaları ve margarin gibi hidrojene bitkisel yağları içerir.

Set – Kısa süre dinlendikten sonra bir egzersizin tekrar grubunu (ağırlık kaldırma ve azaltma). Örneğin, 10 tekrar tamamladıysanız, ağırlığı azaltın, sekiz tekrar daha tamamlayın, ağırlığı tekrar azaltın ve altı tekrar daha yineleyin, egzersizin üç setini tamamladınız.

Slow Twitch Muscle – Yavaş Seğirmeli Kas – Yavaş büzüşen , yorgunluğa dirençli kas hücreleri, uzun mesafeli koşu, bisiklete binme veya yüzme gibi dayanıklılık aktivitelerinde kullanılır.

Spot – Bir egzersiz yapan biri tarafından çağrılırsa yardımcı olun.

Spotter – Squat ve bench press gibi ağır egzersizler yaparken güvenlik yardımcıları olarak görev yapan eğitim ortakları. Ağırlığın altında sıkışırsanız veya kontrolünü kaybederseniz, gözcüler sizi kurtarabilir ve gereksiz yaralanmaları önleyebilir.

Steriods AKA Roids – Erkeklik hormonlarını taklit eden, ancak gerçek testosteronun androjenik yan etkileri olmayan reçeteli ilaçlar. Birçok vücut geliştirmeci bu tehlikeli ilaçları kas kütlesini ve gücünü artırmak için kullanır.

Strength – Güç – Bir kasın maksimum güç üretme yeteneği..

Strength Training – Dayanıklılık Eğitimi – Maksimum kas kuvveti oluşturmak için direnç ağırlık antrenmanı kullanmak.

Stretch – Uzatm, Esnetme – Kasları, eklemleri ve bağ dokularını uzatan abartılı duruşları varsaydığınız, bu pozisyonları birkaç saniye tuttuğunuz, gevşettiğiniz ve duruşları tekrarladığınız bir tür egzersiz programı. Düzenli germe egzersizi vücut esnekliğini arttırır.

Stretch Marks – Ciltte kas veya yağ dokusu ciltten daha hızlı büyürse, ciltte gözyaşı (hafif izler).

Superset – Superset – Superset, bir setin diğerinin hemen ardında dinlenmeden yapılmasıdır. Mesela bir süperset bench press olabilir ve dumbell uçar.

Supplement – Ek Gıda – Bu, tablet, hap ya da besin içeren toz gibi bir müstahzarın tanımlanması için kullanılan bir terimdir. Takviyeler, en iyi besin alımını elde etmenize yardımcı olmak için kullanılır.

Swole – Bir fiziğin veya kasın kaslılığına veya kütleselliğine ilişkin bir iltifat. Küf bakmak, kaslı, büyük, büyük ya da kocaman görünmektir.

Symmetry – Simetri – Bir insanın vücudunun şekli veya genel taslağı, siluetde görüldüğü gibi. Eğer iyi bir metryetiniz varsa, nispeten geniş omuzlarınız, genişleyen lat’larınız, küçük bir bel kalça yapısı ve genellikle küçük eklemleriniz olacaktır.

T

Tendon – Tendon – Kasları kemiğe bağlayan güçlü, fibröz doku kordonu veya bandı.

Testosterone – Testosteron – Öncelikle kas antremanı ve ağır antrenman sonucu oluşan kuvvetin korunmasından erkek hormonu sorumludur. Testosteron, derin ses, vücut kılı ve erkek tipi kellik gibi ikincil erkek cinsiyet özelliklerini geliştirmekten ikincil olarak sorumludur.

Training Straps – Daha sonra kavrama kaybedebileceğiniz belirli asansörlerde (kürek, çengeller, omuz silecekleri, ölü asansörler, temizlik vb.) Yardım etmek için bileklerin etrafına sarılmış, daha sonra sıkışık ellerin tuttuğu bir çubuğun altına ve üstüne sarılmış pamuk veya deri kayışlar İstenilen kapasitede kas çalışma

Training to Failure – Başarısızlık Eğitimi – Yardım almadan başka bir temsilci ile rekabet etmek mümkün olmayana kadar bir gruba devam etmek.

Traps – Başını geriye çeken ve skapula döndüren, sırt ve boynun en büyük kasları olan trapezius kaslarının kısaltması.

Tri Sets – Belirlenen set sayısı tamamlanıncaya kadar 3 egzersiz arasında ileri geri geçiş.

Trimming Down – Vücut yağını kaybederek kaslı görünüm kazanmak için.

U

Unsaturated Fat – Doymamış Yağ – Bunlar ‘iyi’ yağlardır. Doymamışlar denir çünkü karbon iskeletlerinde bir veya daha fazla açık nokta var. Bu yağ kategorisi, linoleik ve linolenik esansiyel yağ asitlerini içerir. Bu yağların ana kaynakları aspir, ayçiçeği, kurak keten tohumu yağları gibi bitkisel gıdalardan elde edilir.

V

Variable Resistance – Değişken Direnç – Makinenin, belirli bir egzersiz için, genellikle bir kam, manivela kolu veya hidrolik silindir ile belirli bir egzersiz için güç eğrisine uyacak şekilde kaldırıldığı ağırlık miktarını değiştirdiği güç antrenmanı ekipmanı. Aynı zamanda “KONAKLAMA DİRENCİ” olarak da adlandırılır.

Vascularity -Vaskülerite – Gözlenebilir damarların büyüklüğünde ve sayısında artış. Vücut geliştirmede çok arzu edilir.

Vitamins – Vitaminler – Döşeme için hayati önem taşıyan, vücut işlevi için vazgeçilmez ve dakika miktarlarında ihtiyaç duyulan organik bileşikler. Onlar kalorisiz temel besinlerdir. Birçoğu koenzim işlevi görür. biyolojik fonksiyonların çoğunun desteklenmesi.

W

Warm Up – Isınma – Ağır vücut geliştirme antrenman hareketlerini yerine getirmeden önce 10-15 dakikalık

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın