Vücut Geliştirme Terimleri Sözlüğü

2019 Vücut Geliştirme Terimleri Sözlüğü

Vücut Geliştirme Terimleri Sözlüğü

2019 Vücut Geliştirme Terimleri Sözlüğü.Vücut Geliştirme çalışanlar genelde egzersiz isimlerini ve kasları latince ve ingilizce öğrenir. Bu makalede bunların Türkçe anlamlarını yazdık.

Abduction – Kolun omuz yüksekliğine asılma konumundan getirilmesi gibi uzuvların vücudun ortasından uzağa hareketi.

Adduction – Kolun omuzdan uzatılmış pozisyondan yan yana getirilmesi gibi bir uzvun vücudun ortasına doğru hareketi.

Amino acids – Protein ve kasın yapıldığı yapı taşları olarak işlev gören bir grup bileşik.

Anabolic Drugs – Anabolik steroidler olarak da adlandırılırlar, bunlar nitrojen tutulmasına yardımcı olan ve böylece bir erkek vücut geliştiricisinin kas kütlesini ve gücünü arttıran yapay erkek hormonlarıdır. Ancak bu ilaçlar tehlikeli yan etkileri yoktur ve yasal olarak sadece hekim reçetesiyle alınabilir.

Antioxidant – Doku oksidasyonunu en aza indiren ve serbest radikalleri ve bunların olumsuz etkilerini kontrol etmeye yardımcı olan küçük bileşikler.

Arm Blaster – Bel yüksekliği yaklaşık bir kayışla desteklenerek yaklaşık 5×24 inç alüminyum şerit. Halterleri kıvırırken veya triceps iğneleri yaparken dirseklerin hareket etmesini önler.

Atrophy – Doku veya organların büyüklüğü ve fonksiyonel yeteneğinin azalması. Atrofi, temel olarak yanlış beslenme ve aşırı egzersiz yoluyla “kas kaybı” dır.

Vücut Geliştirme Terimlerinde Tekrar Ve Set Nedir?

Tekrar ve Set SayılarıSetleTekrarlarNot 
1 X 101 set yani 10 tekrardan oluşan set1 sette aynı hareketi 10 kere tekrarlamak demektir.10 tekrar 9 da olabilir 11 de.
2 X 82 set yani 10 tekrardan oluşan ve ara vererek 2 kere tekrarlanan set1 sette aynı hareketi 8 kere tekrarlamak demektir.8 tekrar 7 da olabilir 9 de.
4 X 8 - 124 set yani 10 veya 12 tekrardan oluşan ve ara vererek 4 kere tekrarlanan set1 sette aynı hareketi 8 , 9 , 10, 11, 12 kere tekrarlamak demektir.zaten seçenekler geniş başka bir şey yapmaya gerek yok
Set Nedir?Tekrarlardan oluşan ve tüm tekrarlar bitinceye kadar yapılan tekrarların toplamı..
Tekrar Nedir?Kasın uzayıp kısalması ile yapılan 1 harekettir.
Örneğin dambılı omuz hizasına kaldırıp indirmek.

Vücut Geliştirme Terimleri DEVAMI İÇİN

Forumda Detaylı olarak uzunca anlatıldı. Buradan  Vücut Geliştirme terimlerine tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın