Sütün Faydası Ve Besin Değerleri Nelerdir

Süt Besin Değerleri Nelerdir

Sütün Faydası Ve Besin Değerleri Nelerdir

Sütün Faydası Ve Besin Değerleri Nelerdir ,zamanlar, Laktoz intoleransının giderilmesi için çocuklarda süt içme alışkanlığı geliştirilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

İnsan vücudu için besleyici değeri çok yüksek olan süt, çocukluk dönemi itibariyle düzenli alınmadığında gelişim bozukluğuna ve laktoz şekerinin vücutta parçalanmaması sonucu laktoz intoleransı oluşumuna neden oluyor. Uzmanlar laktoz intoleransının önlenmesi için çocukların her gün 2 bardak süt içmesinin gerekliliğini vurguluyor.

Sütün Faydası Ve Besin Değerleri Nelerdir

Prof. Dr. Neriman İnanç, laktoz intoleransı vakalarının en büyük sebebinin düzenli süt tüketiminden kaynaklandığını kaydetti. İnanç, “Çocukluk döneminde süt tüketiminin düzenli olmaması halinde vücudun ürettiği laktaz enzimi azalır. Ayrıca, uzun süre süt tüketmemiş kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlar ve laktoz intoleransıyla karşılaşılabilir. Türkiye’de maalesef yeterince süt tüketilmediği için bu sorun 5 kişiden birinde karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

Sütün içerisinde yer alan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamin ve minerallerinin eksikliği çocukların zihinsel gelişimini direkt olarak etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. İnanç, zihinsel gelişimde oluşan geriliklerin vitamin ve mineral yetersizliğinin önlenm esi ile ortadan kalkmasına yardımcı olacağını kaydetti.

İnanç, “Özellikle laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi kesinlikle bırakılmamalı, aksine yarım çay bardağı ile başlayıp her gün artan oranlarda süt düzenli olarak başka besinlerle birlikte tüketilmelidir” dedi.

Neriman İnanç, ebeveynlerin çocukların yanında süt içmelerinin ve bu konuda rol model olmalarının, alışkanlık edinmelerinde kolaylık sağlayacağını belirtti.

kaynak TRTHaber

Süt Besin Değerleri (Süt Kaç Kalori)

Süt Besin Değerleri (Süt Kaç Kalori)

Süt en çok tüketilen besinlerden, sütün faydası, süt alerjisi ve süt içindeki protein karbonhidrat yağ ve vitamin oranları Besin değerleri tablosu.

Sütün içerisinde yer alan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamini ve minerallerinin eksikliği çocukların zihinsel gelişimini direkt olarak etkilediği, zihinsel gelişimde oluşan geriliklerin vitamin ve mineral yetersizliğinin önlenmesi ile ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

YazarbodyforumKategori

Nutrition Facts

Prsiyen Ölçüsü 100gr


Amount Per Serving
Kalori 51
% Daily Value *
Toplam Yağ 3.4g6%
Potasyum 152mg5%
Toplam Karbonhidrat 4.7g2%
Protein 3.3g7%

Vitamin A 126%
Vitamin C 1%
Kalsiyum 119%
Demir 0.1%

* Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily value may be higher or lower depending on your calorie needs.

Yields1 Porsiyon

Ingredients

Directions

Süt Besin Değerleri (Süt Kaç Kalori)

icerigi.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın