Sütün Besin Değerleri – Süt Kaç Kalori

Sütün Besin Değerleri - Süt Kaç KaloriSütün Besin ve Kalori Değerleri

Sütün Besin Değerleri – Süt Kaç Kalori, zamanlar, Laktoz intoleransının giderilmesi için çocuklarda süt içme alışkanlığı geliştirilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

İnsan vücudu için besleyici değeri çok yüksek olan süt, çocukluk dönemi itibariyle düzenli alınmadığında gelişim bozukluğuna ve laktoz şekerinin vücutta parçalanmaması sonucu laktoz intoleransı oluşumuna neden oluyor. Uzmanlar laktoz intoleransının önlenmesi için çocukların her gün 2 bardak süt içmesinin gerekliliğini vurguluyor.

Prof. Dr. Neriman İnanç, laktoz intoleransı vakalarının en büyük sebebinin düzenli süt tüketilmemesinden kaynaklandığını kaydetti. İnanç, “Çocukluk döneminde süt tüketiminin düzenli olmaması halinde vücudun ürettiği laktaz enzimi azalır. Ayrıca, uzun süre süt tüketmemiş kişilerde sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlar ve laktoz intoleransıyla karşılaşılabilir. Türkiye’de maalesef yeterince süt tüketilmediği için bu sorun 5 kişiden birinde karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

Sütün içerisinde yer alan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamin ve minerallerinin eksikliği çocukların zihinsel gelişimini direkt olarak etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. İnanç, zihinsel gelişimde oluşan geriliklerin vitamin ve mineral yetersizliğinin önlenmesi ile ortadan kalkmasına yardımcı olacağını kaydetti.

İnanç, “Özellikle laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi kesinlikle bırakılmamalı, aksine yarım çay bardağı ile başlayıp her gün artan oranlarda süt düzenli olarak başka besinlerle birlikte tüketilmelidir” dedi.

Neriman İnanç, ebeveynlerin çocukların yanında süt içmelerinin ve bu konuda rol model olmalarının, alışkanlık edinmelerinde kolaylık sağlayacağını belirtti.

Sütün Besin Değerleri – Süt Kaç Kalori

kaynak TRTHaber

Süt Besin Değerleri (Süt Kaç Kalori)

Süt Besin Değerleri (Süt Kaç Kalori)

Süt en çok tüketilen besinlerden, sütün faydası, süt alerjisi ve süt içindeki protein karbonhidrat yağ ve vitamin oranları Besin değerleri tablosu.

Sütün içerisinde yer alan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamini ve minerallerinin eksikliği çocukların zihinsel gelişimini direkt olarak etkilediği, zihinsel gelişimde oluşan geriliklerin vitamin ve mineral yetersizliğinin önlenmesi ile ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

YazarbodyforumKategori

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 51
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 3.4g6%
Potasyum 152mg5%
Toplam Karbonhidrat 4.7g2%
Protein 3.3g7%

A Vitamini 126%
C Vitamini 1%
Kalsiyum 119%
Demir 0.1%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

Malzemeler

Talimatlar

Süt Besin Değerleri (Süt Kaç Kalori)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın