Seated Dumbbell Curl – Oturarak Çift Dambıl Pazu

Seated Dumbbell Curl – Oturarak Çift Dambıl Pazu

Seated Dumbbell Curl – Oturarak Çift Dambıl Pazu

Egzersiz Açıklama ( çalışan kaslar )

 1. Seated Dumbbell Curl – Oturarak Çift Dambıl Pazu : Seated Dumbbell Curl Tekniği nasıl yapılır? adlı makalede genişçe yer verilmiştir : Seated Türkçe “oturma, oturarak” anlamına gelir. Seated dumbbell curl ise ” oturarak dambıl kaldırma” anlamına gelir.
 2. Bir bench’in oturma platformuna iki ele dumbbell’lar alınarak oturulur. Vücut ve bacakların yanında avuç içleri vücuda bakacak şekilde, yani alt tutuşla kavranan dumbbell’lar, yavaşça ve kontrollü olarak, nefes verilmek suretiyle, omuz seviyesine kadar kaldırılır ve nefes alınarak alt başlangıç pozisyonuna indirilir.
 3. Hareket her iki kolla ayrı ayrı kaldırılarak uygulanırsa Alternatif Dumbbell Curl olarak adlandırılır. Hareket esnasında dikkat edilecek husus; dirseklerin hareket devamınca öne veya arkaya kaçmasını önlemek ve sabit kalmasını sağlamaktır.
 4. Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin
Hareket Analizi
 1. Hareket Grubu : Pazu Egzersizi
 2. Çalışan Kaslar : Biceps
 3. Cinsiyet : Erkek – Kadın
 4. Seviye : Orta , İleri
 5. Ekipman : Dumbbell
 6. Kuvvet Tipi: Çekme
 7. Egzersiz Türü : Güç
 8. Set arası dinlenme: setler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
 9. Set ve tekrar : 4 x 10-12 ( Eğitmene danışınız )
 10. Haftalık Gün : 1-2 gün
 11. Yazar : Özer Çaylı
 12. Ekleyen : eurostargym.com > gerekli izinler alınmıştır.

Egzersiz Püf Noktaları

 1. Kol için ihtisas çalışması yani haftanın 1 gününü seçin ve o gün sadece kol antrenmanı yapın.
 2. Kollarınızı çok çabuk geliştirmek için çok çalışmalıyız gibi saçma bir düşünceye kapılmayın biceps ve triceps kaslarını haftada 1 günden fazla çalıştırmayın. Unutmayın zaten bacak ve baldır yada karın gibi hareketler hariç neredeyse tüm kaslarda kol çalışır daha fazladan biceps ve triceps çalışmanıza gerek yoktur.
 3. Antrenmandan önce karbonhidrat ve antrenmandan sonra 1 saat içinde mutlaka protein tüketin eğer proteinli besinlere ulaşma şansınız yoksa protein bar veya protein tozu kullanabilirsiniz. Günlük protein kullanımı kilo başına 3 gram olsun. 70 kiloluk birisi günlük 140 gram protein tüketmelidir (kilolu vücutçular için geçerli normal kişiler için değil).
 4. Mümkünse kol çalışmasını cumartesi yapın ve pazar günü dinlenin , unutmayın çalıştığınız gün değil ertesi gün kaslar daha iyi gelişir.

Çalışan Kas Grubu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın