Obezite Olmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Obezite Olmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Obezite Olmamak İçin Ne Yapmalıyım? (ben Obezmiyim?)

Obeziteye neden olan 3 temel faktör; kötü beslenme, aktivite yetersizliği ve genetik nedenler olarak tanımlanmaktadır.

Obezite, diğer hastalık durumlarından daha fazla olacak şekilde son yıllarda giderek artan sedanter çevresel değişikliklerin (motorlu taşımacılık, elektronik ev araçları ve ekran eğlenceleri, ucuz yüksek enerji yoğunluklu besinler.) doğrudan bir sonucudur. Obezite görülme oranı (BKİ>30) son 20 yıldır üç kat artan bir epidemi oluşturmuş ve bu artan epidemi birçok gelişmiş ülkeye yansımıştır. Bu durumun artan enerji alımından çok, azalan fiziksel aktivite ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Enerji içeriği yüksek, besin değeri düşük, yüksek oranda şeker ve doymuş yağ içeren yiyeceklerin tüketilmesi, fiziksel aktivitenin azalması, 1980 yılından bu yana Kuzey Amerika, İngiltere, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Pasifik Adaları, Avustralya ve Çin’de obezitenin 3 kat kadar artmasına neden olmuştur. Obezite endüstrileşmiş toplumlarda görülür diye bir sınırlama yapmak doğru değildir, çünkü gelişmekte olan ülkelerdeki obezite, gelişmiş ülkelerdeki obezite ile karşılaştırıldığında daha hızlı şekilde artmaktadır.

Gelir düzeyi ve şehirleşmenin artması; yağ, doymuş yağ, şeker ve kompleks karbonhidrattan zengin diyet örüntüsünün oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda gün geçtikçe daha az fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, ulaşımda, evlerde geçirilen zamanda ve boş zamanlarda daha pasif olarak, fiziksel aktivitenin azalmasına neden olmaktadır.

Obezite Yapan Faktörler Nelerdir?

Obezite Olmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Kötü beslenme: Avrupa Birliği toplumu 40 yıl öncesine kıyasla günlük beslenmeleri ile yaklaşık olarak 500 kkal kadar daha fazla enerji tüketmektedir.

Aktivite yetersizliği: Avrupa Birliği toplumunun üçte birinden fazlası boş zamanlarda egzersiz yapmamakta ve günün 5 saatinden fazlasını otuHarcadığınızdan

Harcanan enerjiden daha fazla enerji alırsanız, vücut ağırlığınızda  artma, tükettiğinizden daha fazla enerji harcarsanız,  vücut ağırlığınızda azalma olur.

Obezite ve ağırlık fazlalığıyla ilişkili olan temel sağlık problemleri:

 1. Tip 2 diyabet,
 2. Kardiyovasküler hastalıklar ve hipertansiyon,
 3. Solunum hastalıkları (uyku apne sendromu),
 4. Bazı kanserler,
 5. Osteoartrit,
 6. Psikolojik problemler,
 7. Yaşam kalitesinde hissedilen azalma.

Fiziksel Aktivite

 1. -Günlük en az 30 dakikalık fiziksel aktivite yapmak,
 2. – Tüketilen yağlı, şekerli besinlerin miktarını azaltmak,
 3. – Hayvansal kaynaklı doymuş yağlar yerine, bitkisel kaynaklı doymamış yağları tercih etmektir.
  Serbest yiyecekler:
 4. – Şekersiz çay, şekersiz kahve ,şekersiz ıhlamur
 5. – Yağsız et suları, sirke, limon ,salça, hardal
 6. – Her türlü baharat
 7. – Sunî tatlandırıcılar.

kaynak: eurostargym.com

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın