Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri

Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri

Muz Kaç Kalori – Muzun Besin Değerleri

Muz, Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bir ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin sarı genelde kabuklu (bazı türlerinde kırmızı veya pembe kabuklu) uzun meyvelerine denir. Türkiye‘de daha çok Anamur ile Alanya arasında üretilen meyveleri daha küçük olan bitkidir.

Dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir. Muzun bu kadar aranmasının sebebi sadece kolay erişilebilen ve kolay tüketilebilen bir meyve olması değildir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor olması yatmaktadır.

Batı Avrupa ülkelerinde sadece tadı ve kokusu için aranan bir meyve konumunda ise de üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besin maddesidir. Az gelişmiş ülkelerde çocuklar ihtiyaçları olan proteini muz yiyerek almaktadırlar. Faydaları şunlardır: Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.

B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

Muz bitkisi en büyük çiçekli otsul bitkidir.[2] Bitkileri sıkça ağaçlarla karıştırılır ve 7.6 metreye kadar çıkabilirler. Yaprakları sarmal bir biçimde yer alır ve 2.7 metre uzunluğa, 60 cm genişliğe kadar büyüyebilir

Muz Besin Değerleri

Muz Besin Değerleri

Muz Besin Değerleri, muz içerdiği protein , karbonhidrat B vitaminleri ve potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Güç sporları yapan sporcular için olduça besleyici ve protein bakımından zengindir.

YazarbodyforumKategori

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 75
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 0.33g1%
Kolesterol 0mg
Sodyum 2mg1%
Potasyum 158mg5%
Toplam Karbonhidrat 17.64g6%
Diyet Lifi 1.57g7%
Şekerler 11.5g

A Vitamini 38%
C Vitamini 9.5%
Kalsiyum 4%
Demir 0.22%
E Vitamini 0.10%
K Vitamini 0.5%
B2 Vitamini 0.073%
Niyasin 0.665%
B6 Vitamini 0.357%
Folat 20%
Pantotenik asit 2%
Fosfor 2.2%
Magnezyum 2.7%
Çinko -0.85%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

Malzemeler

Talimatlar

Muz Besin Değerleri

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın