Kayısı Kaç Kalori – Kayısının Besin Değeri

Kayısı Kaç Kalori ve Besin Değeri

Kayısı Kaç Kalori – Kayısının Besin Değeri


Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kayısı kanseri önleyici ve tansiyonu düşürücü özelliğe sahip.

Bağırsakları iyi çalıştırdığından kilo verilmesini kolaylaştırıyor. Kayısı iyi bir betakaroten kaynağı olup, akciğer ve mide kanserlerinden koruyucu özelliğe sahiptir. Yorgunluğu alır. Beslenme problemi olan yaşlıların potasyum eksikliğine bağlı depresyon sorunlarının giderilmesinde de çok faydalıdır. Gırtlak iltihabına ve astıma iyi gelir.

Astımda balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Kabızlığa önlüyor. Gece körlüğünü önlüyor. Yaşlanmaya karşı vücudu korur. Beyinin düzenli çalışmasını sağlar. Strese iyi gelir. Ülserin iyileşmesinde rol oynar. Kan yapımını artırarak kansızlığa iyi gelir. Karaciğere iyi gelir. Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasını sağlar. Kansere karşı korur. Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli olarak çalışmasını sağlar. Böbreklerde oluşan taşların azalmasında rol oynar. Kuru kayısılar, potasyum bakımından daha zengindir.”

Besleyici ve iştah açıcı özelliği de bulunan kayısıyı Ramazan ayında öneren uzmanlar, daha sonra şunları belirtti:

“Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.”

kaynak:milliyet.com.tr

Kayısı Besin Değeri (Kayısı Kaç Kalori)

Kayısı Besin Değeri (Kayısı Kaç Kalori)

Kayısı kaç kaloridir ve besin değerleri nedir , kayısı içeriği protein, karbonhidrat , yağ, vitamin, mineral değerleri, besin değerleri tablosu.

Kayısı, 2–10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz bir ağaçtır. Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirle

YazarbodyforumKategori

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 48
% Günlük Değer *
Toplam Yağ -1.6g-2%
Sodyum 1mg1%
Potasyum 259mg8%
Toplam Karbonhidrat 11g4%
Şekerler 9g
Protein 1.4g3%

A Vitamini 1.926%
C Vitamini 10%
Kalsiyum 12%
Demir 0.6%
Tiyamin 0.1%
Magnezyum 10%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

Malzemeler

Talimatlar

Kayısı Besin Değeri (Kayısı Kaç Kalori)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın