Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri (Kalori Değeri)

Kabak Çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Kabak Çekirdeği Kalori Değerleri

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri (Kalori Değeri)

Kabak Çekirdeğinin BesinFaydaları Nelerdir: Belki ay çekirdeği kadar değil ancak, tükettiğimiz kuru yemişler arasında en popülerlerinden biri olan kabak çekirdeği yüksek besin değeriyle sağlımıza da katkıda bulunuyor.

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında çinko ve demir mineralleri bakımından zengin olması ilk sırada geliyor. Ayrıca sağlıklı yağlar olarak tanımlanan omega 3 yağ asitleri için çok iyi bir kaynak.

Yapılan araştırmalar kabak çekirdeğinde bulunan bileşenlerin prostat büyümesinden, menopoz belirtilerinin hafifletilmesine kadar pek çok alanda etkili olduğunu ortaya koyuyor. Kabak çekirdeği yerken dikkat edilmesi gereken nokta ise bu yemişin oldukça yüksek kalori değerine sahip olmasıdır.

Haftada 3-4 gün 1 avuç kabak çekirdeği yemek çok faydalı iken her gün 100 gram yemek kilo almanıza neden olabilir.

Çinko bakımından oldukça zengin olan kabak çekirdeği bu minerali almak için Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği besinler arasında yer almaktadır. 1 avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılar. Çinkonun en önemli faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Bu mineral aynı zamanda hücre büyümesi ve bölünmesi, uyku düzeninin sağlanması, hafızanın korunması ve geliştirilmesi, yaraların iyileşmesi, koku ve tat alma duyuların gelişmesi, göz ve cilt sağlığının korunması için kritik önem taşımaktadır.

Çinko eksikliğinde ise kronik halsizlik, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha çok yakalanma, depresyon, sivilceler ve öğrenme bozuklukları görülebilir.

1 avuç kabak çekirdeğinde yaklaşık 5 gram protein bulunur ve bu miktar günlük protein ihtiyacının %10’una denk gelmektedir. Bu nedenle kabak çekirdeği diğer protein değeri yüksek besinler gibi sizi uzun süre tok tutabilir. Özellikle egzersiz sonrası bir miktar kabak çekirdeği yemek yağ yakılmasını kolaylaştıracaktır.

Kilo Verme: Kabak çekirdeği genel olarak zayıflamaya yardımcı gıdalar arasında gösterilmemektedir ancak kontrollü olarak tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu özelliği diğer bitkisel protein kaynaklarına göre daha yüksek oranda protein içermesinden ileri gelir.

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri Nelerdir

kaynak:sabah

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri (Kaç Kalori)

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri (Kaç Kalori)

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri (Kaç Kalori), Kabak Çekirdeği Kaç Kalori, kabak çekirdeğindeki vitaminler nelerdir, kabak çekirdeğinin mineral protein ve yağ değerleri nelerdir hepsi besin değerleri tablosu içinde.

YazarbodyforumKategori

Nutrition Facts

Prsiyen Ölçüsü 100gr


Amount Per Serving
Kalori 560
% Daily Value *
Toplam Yağ 45.6g71%
Kolesterol 0mg
Sodyum 18mg1%
Potasyum 814mg24%
Toplam Karbonhidrat 14.22g5%
Diyet Lif 8.8g36%
Protein 24.5g49%

Vitamin A 38%
Vitamin C 0.2%
Kalsiyum 42%
Demir 1252%

* Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet. Your daily value may be higher or lower depending on your calorie needs.

Yields1 Porsiyon

Ingredients

Directions

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri (Kaç Kalori)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın