Halatla Çarpraz Çekiş – Arka Omuz Egzersizi

Halatla Çarpraz Çekiş – Arka Omuz Egzersizi

Halatla Çarpraz Çekiş – Arka Omuz Egzersizi (Cable Rear Delt Fly)

Halatla Çarpraz Çekiş – Arka Omuz Egzersizi (Cable Rear Delt Fly)

( çalışan kaslar | püf noktaları )
Egzersiz Açıklama

Cable Cross ower denilen makine önünde ayakta dik durarak yapılır.Halat uçlarına takılan özel aparatlardan çarpraz olarak tutulur.Yukarıdan omuz hizasına geriye doğru kollar hafif kırılarak çekilir ,çekebildiğiniz kadar çektikten sonra yavaşça kollar düzelinceye kadar bırakılır.

Önemli:Halatı yukarı doğru bırakırken nefes alınır ,geriye doğru çektiğnizde nefes veriniz.

Hareket boyunca vücut diktir yani bel çukur ve göğüs ileridedir.   Sırtınızı dar bir sehpaya veya bir makine profiline dayayarak hareketin dahada etkili olmasını sağlayabilirsiniz ama genel olarak vücudu oynatmayın ve bel hafif çukur göğüs ileride olsun. Ayakları yere sağlam olarak koyun vücudun dengesi bozulup geriye düşebilirsiniz.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitiirilmiş olur, verilen setlerde tamamlanarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

Egzersiz Özet
 1. Ana Hedef: Omuz kasları
 2. Egzersiz Tipi: Omuz Hareketi
 3. Eğitim Seviyesi: Yeni – Orta – İleri
 4. Set arası dinlenme: setler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
 5. Set ve tekrar : 4 x 10-12 ( Eğitmene danışın)
 6. Haftalık Gün : 1-2 gün
 7. Donanım Gerekli: Cable Crossower Machine
 8. Hedef Cinsiyet: Eerkek ve Kadın
 9. Yazar:M.Özer Çaylı
 10. Ekleyen : Fitness Hareketleri

Egzersiz Püf Noktaları
 1. Her antrenman sonunda mutlaka (warm-down) soğuma yapın. Soğuma bir aktif dinlenme şeklidir. Çalışma sonrası kan ve kasta biriken laktik asit bu şekilde bünyeden daha çabuk uzaklaştırılır. Düşük tempolu 10-12 dakikalık esneme – germe egzersizi veya 10 dakikalık hafif ağırlık ve tempo ile çelışme soğuma için idealdir.
 2. Kaslarınızı geliştirirken zihinsel ve ruhsal gelişmeye önem verin ve bunun için yönelik çabalayın . Bodybuilding yapan kişilerde olan soğukkanlılık, sabır,keskin zeka ve karar alırken tartma ve kararlılıkla uygulama , ,duygusal denge ,pozitif görüşe sahip olma,kendine mutlak güven gibi önemli özelliklere sahip olarak kaslarınızın büyümesine yardımcı olur.

Çalışan Kas Grubu

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın