En Fazla Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları


En Fazla Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları

En Fazla Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları

İşte bilmeniz gereken detaylar…

En Fazla Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları. Vücut Geliştirme Egzersizi ya da fitness egzersizi çalışmalarınızda yapılan ve gözden kaçan ya da pek fazla umursanmayan ama önemli olan püf noktaları.

  1. Ağırlık çalışma  hareketleri arasında kaslarını yorma. Egzersiz bitene kadar .programı ve yapacağınız egzersizleri bırakmayın.
  2. Halterle  egzersiz yaparken boy ve kilonuzu dikkate
    alarak uygun ağırlıkla çalışın .
  3. İlk temel hareketi yaptıktan sonra fazladan kafanıza göre yeni hareket eklemeyin varsayılan egzersizi yapın.
  4. Bazı süper setler, faydadan çok zarar verirler. Aynı kuvvetleri omurga üzerine uygulayan eşleştirme çalışmaları, senin felaketine yol açabilir
  5. Aynı anda birden çok çalışmayı (güç, hareket kabiliyeti, düzenleme vb.) yapamazsınız . Bir kas grubu seçin ve onu çalıştırın.

1-Karın ( Abdominal Muscle) Kası çalışması

Karın kaslarını hareket arasına sıkıştırmayın, örneğin: Pazı antrenmanı yapıyorsanız set aralarına “yapayım da bitsin” diye karın çalışmayın.Hem yaptığınız karın çalışması bir işe yaramaz,  pazı kasları’da istediğiniz gibi büyümez. Her hareketi kendi zamanında ve programında yapın.

Pazıya topladığınız kan bir anda karın bölgesine gider ve antrenman sonunda pazı kası istediğiniz gibi şişmez.

Süperset Çalışması

Eğer Süper set çalışıyorsanız  çok dikkatli olmalısınız. Bazı Süper set grupları bel omurga ve omurlar üzerinde büyük baskı nedenidir. Eğer sırt veye bacak yada omuz ile ilgili süper set yapıyorsanız mutlaka kemer kullanın. Birkaç süper set hareketinden sonra belde çok ağrılı sonuçlar olur ve bazen dayanması zordur. Eğer belinizde veya omurları da geçmişte bir sorununuz varsa asla kemersiz antrenman yapmayın , kötü sonuçlara neden olabilir. Özellikle eğilerek yapılan sırt hareketlerine dikkat edin.

Ağırlık Artırmada Yapılan Uygulama Hataları

Eğer uzun boylu biriyseniz muhtemelen kısa boylu birini dövebilirsiniz. Ama ağırlık  konusunda bu böyle değildir neredeyse tam tersidir.

Kısa boylu insanlar ağırlıkları daha hızlı arttırabilir ve uzun boylu sporculara göre daha hızlı arttırabilirler.Partner seçerken boyunuza göre seçin , uzun boylu kişilerde kaslar daha uzundur ve daha yavaş gelişirler, kısa boylularda kaslar daha kısadır ve daha hızlı gelişirler. Bu uzunların umutsuz olması anlamına gelmez , belki gelişmeleri daha uzun zaman alır  ama daha büyük  , daha kuvvetli kaslara sabrederek kavuşurlar.

Yapılması gereken her zaman sabır, disiplin , süreklilik , sağlıklı beslenme ve uyku prensiplerini doğru kullanmaktır.

Profesyonel Çalışanlar İçin

Eğer Vücut  Geliştirme  Antrenman Programı profesyonel olarak çalışıyor iseniz o zaman haftalık çalışma programını 3 gün ağırlık , 1 gün kardiyo ve 1 gün pompalama olarak belirleyin.Yani pazartesi,çarşamba , cuma  ağırlık çalışması, salı günü kardiyo çalışması ve cumartesi günü pompalama yapın yani hafif ağırlık çık tekrar yapın, kaslarınızı şaşırtın

Kol Antrenmanı için ipuçları

Kol antrenman Programı için ihtisas çalışması yani haftanın 1 gününü seçin ve o gün sadece kol antrenmanı yapın.

Kollarınızı çok çabuk geliştirmek için çok çalışmalıyız gibi saçma bir düşünceye kapılmayın Pazı ve Arka Kol kaslarını haftada 1 günden fazla çalıştırmayın. Unutmayın zaten bacak ve baldır yada karın gibi hareketler hariç neredeyse tüm kaslarda kol çalışır daha fazladan Pazı ve Arka Kol çalışmanıza gerek yoktur.

Antrenmandan önce karbonhidrat ve antrenmandan sonra 1 saat içinde mutlaka protein tüketin eğer proteinli besinlere ulaşma şansınız yoksa protein bar veya protein tozu kullanabilirsiniz. Günlük protein kullanımı kilo başına 2 gram olsun. 70 kiloluk birisi günlük 140 gram protein tüketmelidir (bu vücutçular için geçerli normal kişiler için değil).

Mümkünse kol çalışmasını cumartesi yapın ve pazar günü dinlenin , unutmayın çalıştığınız gün değil ertesi gün kaslar daha iyi gelişir.

En Fazla Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları bitti…

Yazan: Özer Çaylı

Bunlarda İlginizi Çekebilir