En Çok Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları

Egzersiz Yaparken Uygulanan Hatalar Nelerdir?

En Çok Yapılan Egzersiz Uygulama Hataları

İşte bilmeniz gereken egzersiz hataları

  1. Ağırlık çalışma  hareketleri arasında çekirdeğini yorma. Egzersiz bitene kadar .programdan ayrılmayın.
  2. Halterle  egzersiz yaparken boy ve kilonuzu dikkate alın.
  3. İlk temel hareketi yaptıktan sonra kafanıza göre yeni hareket eklemeyin varsayılan egzersizi yapın.
  4. Bazı süper setler, iyilikten çok zarar verirler. Aynı kuvvetleri omurga üzerine uygulayan eşleştirme çalışmaları, felaketine yol açabilir
  5. Aynı anda birden çok özelliği (güç, hareket kabiliyeti, düzenleme vb.) Eğitemezsiniz. Bir kas grubu seçin ve onu çalıştırın.

1-Karın ( ABS ) Kası çalışması

Karın kaslarını hareket arasına sıkıştırmayın, örneğin: biceps antrenmanı yapıyorsanız set aralarına “yapayım da bitsin” diye karın çalışmayın.Hem yaptığınız karın çalışması bir işe yaramaz,  pazı kasları’da istediğiniz gibi büyümez. Her h hareketi kendi zamanında ve programında yapın.

Pazıya topladığınız kan bir anda karın bölgesine gider ve antrenman sonunda pazı kası istediğiniz gibi şişmez.

Süperset Çalışması

Eğer Süper set çalışıyorsanız  çok dikkatli olmalısınız. Bazı Süperset grupları bel omurga ve omurlar üzerinde büyük baskı nedenidir. Eğer sırt veye bacak yada omuz ile ilgili süperset yapıyorsanız mutlaka kemer kullanın. Birkaç süperset hareketinden sonra belde çok ağrılı sonuçlar olur ve bazen dayanması zordur. Eğer belinizde veya omurlarınıza geçmişte bir sorununuz varsa asla kemersiz antrenman yapmayın , kötü sonuçlara neden olabilir. Özellikle eğilerek yapılan sırt hareketlerine dikkat edin.

Ağırlıkları Boyunuza Göre Arttırmayın

Eğer uzun boylu biriyseniz muhtemelen kısa boylu birini dövebilirsiniz. Ama ağırlık  konusunda bu böyle değildir neredeyse tam tersidir.

Kısa boylu insanlar ağırlıkları daha hızlı arttırabilir ve uzun boylu sporculara göre daha hızlı arttırabilirler.Partner seçerken boyunuza göre seçin , uzun boylu kişilerde kaslar daha uzundur ve daha yavaş gelişirler, kısa boylularda kaslar daha kısadır ve daha hızlı gelişirler. Bu uzunların umutsuz olması anlamına gelmez , belki gelişmeleri daha uzun zaman alır  ama daha büyük  , daha kuvvetli kaslara sabrederek kavuşurlar.

Yapılması gereken her zaman sabır, disiplin , süreklilik , beslenmeve uykuprensiplerini doğru kullanmaktır.

Eğer Profesyonel Çalışıyorsanız

Eğer Vücut  Geliştirme  Programı profesyonel olarak çalışıyor iseniz o zaman haftalık çalışma programını 3 gün ağırlık , 1 gün kardiyo ve 1 gün pompalama olarak belirleyin. Yani pazartesi,çarşamba , cuma  ağırlık çalışması, salı günü kardiyo ve cumartesi günü pompalama yapın yani hafif ağırlık çık tekrar yapın, kaslarınızı şaşırtın

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın