Domtesin Besin Değerleri Ve Kalori Tablosu

Domatesin Sağlığa Faydası Nedir?

Domtesin Besin Değerleri Ve Kalori Tablosu

Domtesin Besin Değerleri Ve Kalori Tablosu

Domtesin Besin Değerleri Ve Kalori Tablosu başlığı altındaki bu yazımızda Domates sebze olarak vücuda faydaları nelerdir, domatesin kalori, vitamin, yağ, protein ve mineral değerleri nelerdir, domatesin sağlığımıza faydaları nelerdir anlatılıyor.

Bol Bol Domates Tüketin

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi,  tüketicinin domatesi sofrasından eksik etmemesi gerektiğini vurgulayarak, içindeki likopen’in önemine dikkat çekerek şöyle dedi:

“Domatesin pişirilmesi sonucu kullanılabilir likopen oranı artar. Bu nedenle sofraya gelen domatesin hafif kızartılması gerekir. Likopen yaşlanmayı geciktirir, kalp damar hastalığı, kanser özellikle prostat kanseri, diyabet, osteoporoz ve hatta erkeklerde kısırlık riskini azaltır. Likopen ağız kanseri riskini de azaltır.”

Domates Her Derde Deva

Domates yüksek kan basıncını düşürmede oldukça faydalıdır. Domatesin içinde oldukça zengin bulunan C vitamini, E vitamini ve potasyum ve çok az tuz sayesinde kan basıncını düzenleyebilmektedir. Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Felç ve katarakt riskini azaltır. Hazmı kolay olan domates özellikle nişastalı yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Yüksek oranda bulunan C vitamini sayesinde nezle ve gribe karşıda koruma sağlar. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir. Romatizmaya iyi gelir. Damar sertliğini giderir. Nasırların sökülmesine yardımcı olur ve çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Arı sokmalarına ve yanık tedavilerine destek olur. İsilik ve mayasıla iyi gelir.

Domates Besin Değerleri (Domates Kaç Kalori)

Domates Besin Değerleri (Domates Kaç Kalori)

Domates Besin Değerleri (Domates Kaç Kalori), Domates Besin Değerleri , Domatesin içindeki vitamin mineral ve protein değerleri nelerdir , domatesin kalori değeri nedir cevabı bu yazıda.

YazarbodyforumKategori

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 17
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 0.21g1%
Kolesterol 0mg
Sodyum 3mg1%
Potasyum 242mg7%
Toplam Karbonhidrat 2.6g1%
Diyet Lifi 0.95g4%
Protein 0.95g2%

A Vitamini 900%
C Vitamini 24.54%
Kalsiyum 14%
Demir 0.5%
E Vitamini 1.2%
Tiyamin 0.06%
B2 Vitamini 0.04%
Niyasin 0.2%
B6 Vitamini 0.1%
Folat 1.2%
Fosfor 27%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

Malzemeler

Talimatlar

Domates Besin Değerleri (Domates Kaç Kalori)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın