Barbell Squat Nasıl Yapılır?

Barbell Squat Nasıl Yapılır?

Barbell Squat Tekniği

Bacak Geliştirme Hareketi – Çömelme – Barbell squat.

Egzersiz Açıklama
  1. Barbell Squat Nasıl Yapılır?:  Hareket için bir bar ve barın konulduğu omuz yüksekliğinde bir platform gereklidir. En İyi Bacak kası geliştirme egzersizidir.
  2. Barı platformdan ensemize koyuyoruz ve bir adım geri çıkarak ayaklar 30 cm açıklıkta ve dik olarak duruyoruz.
  3. Nefes alarak çömelin ve çömelirken asla topuklarımız zeminden ayrılmıyor ve göğüs ileride bel çukur ve dik olarak oturuyoruz dizler 40 derece olana kadar çömelin.
  4. Sonra nefes alarak başlangıç pozisyonuna dönüyoruz.
  5. Eğer topuk altına bir destekleyici plaka koyarsak o zaman sadece bacakların triceps yani ön kısmı çalışır eğer hiçbir destekleyici koymazsak bacakları her noktası çalışır…

Barbell Squat : Set ve tekrarlar : 4 set ve 10-12 tekrar yapılır. Bu bizim size önerdiğimiz tekrar ve set sayısı . Siz çalıştığınız salon veya spor merkezindeki eğitmene veya antrenöre danışın. Size en doğru hareketi ve yapacağınız tekrarları boyunuzu ve kilonuzu yani sizi en iyi tanıyan hocanızın vereceğini unutmayın. Eğer danışabileceğiniz kimse yoksa burada verdiğimiz set ve tekrarı yapabilirsiniz.

Tavsiye edilen  tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin. Not:  Setler ve tekrarlar için eğitmene veya antrenöre danışın. Sizi yakından tanıyan kişi olarak en doğru kararı verecek olan odur).

Barbell Squat Egzersiz Analizi

Egzersiz GrubuBacak Egzersizi 
Çalışan KaslarBacak Kasları
Baldır Kasları
Egzersiz TürüKuvvet
Gerekli Olan EkipmanBarbell ve Ağırlık Plakası
Set ve tekrar :4 x 10-12 ( eğitmene danışınız )
Set Arası Dinlenmesetler arasında en az 45 sn dinlenin 8 genelde kalp ritmi normale dönene kadar)
Haftalık Çalışılacak GünBir Gün
Kuvvet Tipİtme
Eğitim SeviyesiYeni başlayanlar
Orta seviye sporcular
İleri seviye sporcular
YazarÖzer Çaylı
Kaynakeurostargym

Barbell squat Video İzle

Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı?.

Workout Legs | Bacak Geliştirme Programı nasıl olmalı? . Bacak geliştirme programında mutlaka Berbell squat hareketi leg curl , deadlift ve leg extension gibi hareketlere yer verilmelidir .

Eğer barbell squat yapılmazsa Machine squat yada multipress squat hareketi olabilir ama unutmayın barbell squat tek başına bacak için yeterlidir.

Lunge hareketi önemli bir harekettir özellikle kalça ve bacak triceps (Ön bacak) kasları için önemlidir. Lunge hareketini ilave ederseniz leg extension hareketini çıkarabilirsiniz.

Bir diğeri deadlift hareketidir , eğer deadlift yapacaksanız leg curl hareketini programdan çıkarabilirsiniz, deadlift , leg curl hareketine göre avantajları arka bacak ve bel kasını çok iyi çalıştırmasıdır bu hareketi programınızdan eksik etmeyin ileri yaşlarda bel fıtığı gibi sorunlarınız olmaz.

Barbell Squat Nereyiçallıştırır

Barbell Squat Bacak Kaslarını çalıştırır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın