Barbell Rowing Sırt Hareketi Nasıl Yapılır?

Barbell Rowing Sırt Hareketi Nasıl Yapılır?

Barbell Rowing Sırt Hareketi Nasıl Yapılır?

Barbell Rowing Sırt Hareketi Nedri?:  Sırt kaslarını geliştirme için öne doğru eğilerek halteri yerden kasıklara bir yay çizerek kollarla çekme hareketidir.

Sehpa üzerinde duran uygun ağırlık takılmış bar her iki elimiz vücudumuza bakacak şekilde tutulur,vücut öne doğru dizler biraz kırılarak ve bel düz olacak şekilde eğilip yavaşça nefes vererek barı kasıklarımıza doğru çekip ve nefes alarak yavaşça başlangıç pozisyonuna dönüp tekrara devam ediyoruz.

Hareket: 4-5 set ve 10-12 tekrar yapıyoruz (Eğitmene danışın )Barbell Rowing Sırt Hareketi Nasıl Yapılır?

Dikkat: Bel hafif çukur , göğüs ileride , gözler karşıya bakıyor olması gereklidir ve barı çekerken dirsekler açılmamalıdır,yani vücuda paralel olmalıdır.

Verilen tekrarlar yapılır ve 1 set bitirilir, verilen setleri’de tamamlayarak hareket sona erdirilir. Farklı Hareketler arasında mutlaka 1 dakika dinlenin.

 

Hareket analizi

  1. Hareket İsmi : Barbell Row
  2. Çalıştırdığı Kaslar : Sırt , Arka Omuz , Bel
  3. Çalışılacak Gün Sayısı : Haftada 1 gün
  4. Set ve tekrar : 4 set ve 10 yada 12 tekrar
  5. Ekipman : Barbell ve Ağırlık
  6. Performans Türü : Güç
  7. Yazar : M.Özer Çaylı
  8. Ekleyen: euro star gym

Daha Fazla Hatırlatma

Bacak Ve Sırt Çalışmalarından önce hatta tüm çalışmalardan önce mutlaka ısınma egzersizleri ve germe eğzersizleri yaparak kaslarınızı ısıtın. Isınma yapmadan çalışmaya başlamak kaslarınızda ve tendon bağlarınızda kalıcı hasarlara, ağrılara ve uzun süreli sakatlıklara neden olabilir. En iyi ısınma çalışacağınız kasları çok hafif ağırlıklarla 30-40 tekrar yapılmasıdır.

Egzersize başlamadan önce yapacağınız harekete uygun küçük ağırlıklarla 30-40 tekrar veya boşvücut ağırlığıyla egzersizler yaparakçalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını sağlayın. Bu çalışacağınız kas grubunun iyice ısınmasını ve sakatlanmaların önüne geömenizi sağlar ayrıca bu kaslara kan dolacağı için kaslarınızın daha iyi şişmesini sağlar.

Barbell Rowing Sırt Hareketi Nasıl Yapılır?

  • yazar:: Özer Çaylı & ekibi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın