Aşure Besin Değerleri (Aşurenin Yapılışı)

Aşure Besin Değerleri (Aşurenin Yapılışı)

Aşure Besin Değerleri (Aşurenin Yapılışı)

1 kase aşure= 4 porsiyon meyve

Modern kent yaşamında pek çoğumuz, eski sıcak komşuluk ilişkilerini özlemle anıyoruz. Değil alt ya da üst katlardaki komşularımız, belki de karşı komşumuzun bile yüzünü görmeyeli çok uzun zaman oldu öyle değil mi? Buna karşın bugünlerde birçoğumuzun evlerinin kapısı sıcak bir tebessüme eşlik eden bir kase aşure sayesinde çalınıyor ve Muharrem ayının geleneksel tatlısı aşure; üzerini süsleyen meyveleriyle hem görüntüsü hem lezzeti hem de komşumuzun güler yüzüyle ayrı bir tat veriyor. Aşure Besin Değerleri (Aşurenin Yapılışı)

Beslenme ve Diyet Uzmanı Kamuran Diğdem Akça, aşurenin bağışıklığı kuvvetlendirmesinden kalp dostu olmasına, anne sütünü artırmasından kabızlığı önlemeye dek birçok faydası olduğunu vurgularken “Aşure; içerisindeki kuru meyveler; kayısı, incir, üzüm ve nar sayesinde vitamin ve mineral deposu. Buğday, nohut, kurufasulye, kuru incir ve kuru kayısı sayesinde ise iyi bir bağırsak çalıştırıcı. Ancak işin içine şeker girmesi ile aşurenin bu sihri bozuluyor ve ölçülü tüketmek çok büyük önem taşıyor” diyor. Bir kase aşurenin 62 gram karbonhidrat içerdiğini ve 4 porsiyon meyvenin aynı anda yenilmesine eşdeğer olduğunu belirten Akça, aşureyi tüketirken dikkat etmemiz gerekenleri, ölçüyü kaçırdığımızda olası riskleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Ölçüyü kaçırmamaya dikkat edin

1 kase aşurede 62 gr karbonhidrat var. 1 adet meyvede yaklaşık 15 gr karbonhidrat olduğu düşünüldüğünde bir kase aşure, bir seferde 4 porsiyon meyvenin tüketilmesine eşit. Baş ağrısı ile kendini gösterecek yüksek şeker  özellikle diyabet hastaları için çok ciddi risk oluşturuyor. sağlıklı kişilerin ise yüksek miktarda aşure tüketimi diyabet hastalığına olan eğilimlerini artırabilir. Özellikle ailede genetik diyabet öyküsü varsa da daha dikkatli tüketin. Yine alınan her fazla kalori ve karbonhidrat vücutta yağ olarak depolandığından, bu durum uzun vadede kilo artışı ile birlikte kardiyak riskini de artırabiliyor.

Olabildiğince az şeker ekleyin

Aşure her ne kadar sağlık deposu olsa da fazla tüketimi ciddi tehlikelere yol açabiliyor. 350 kalori ile 1 dilim yaş pasta kadar enerji içeren, karbonhidrat, protein ve yağ içerikleri de benzer olan aşureyi, buna karşın yaş pastadan ayıran içeriğindeki posası. Yine, 90 gramlık 2 dilim baklava 36 gram karbonhidrat içerirken, 110 gramlık 1 kase aşure 62 gram karbonhidrata sahip.

Ancak protein ve posa içeriğinin yüksek olması ve içeriğindeki malzemeler aşureyi daha masum ve sağlıklı kılıyor. Aşureyi kendiniz yapıyorsanız mutlaka şeker içeriğini minimum seviyede tutun. Normal tariflerin 3’te 1’i kadar şeker eklemeniz yeterli olacaktır. Meyvenin kendi şekeri aşurenin tatlandırmayı sağlayacaktır.

İçine mutlaka ceviz ya da badem atın

Omega-3 yağ asitleri kalp için koruyucu bir etkiye sahip. Ceviz ve badem sadece yağ içermekle kalmıyor, benzer oranlarda protein de içeriyor. Aşure ile birlikte ceviz ve badem tüketmek hem diyabete karşı şekerinizi hem de kalbinizi koruyucu etki gösteriyor. 2 ceviz + 5 adet badem yeterli olacaktır.

Her kaşıkta tarçın dökün

Yüksek karbonhidrat içeriği kandaki şekeri hızlı yükselteceğinden tarçınla birlikte tüketmekte fayda var. Tarçın kan şekeri regülasyonu sağlayan önemli bir baharat. Aşurenin sadece üzerine eklemek yerine her bir kaşıkta biraz tarçın serpmeniz şeker regülasyonunu sağlamanız için faydalı olacak.

Aşureyi sütle beraber tüketin

Beslenme ve Diyet Uzmanı   Akça, “Yüksek karbonhidrat tüketimi kandaki şekerin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olur. Protein yoğunluğunun artması kana geçen şeker hızını yavaşlatarak kandaki şekerin daha uzun vadede ve daha yavaş yükselmesine yardımcı olacaktır. Sütün de içeriğinde karbonhidrat olduğunu unutmadan, ölçüleri abartmadan 1 kase tarçınlı bir aşure ile birlikte 1 bardak süt içmeniz aşure yedikten sonra kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır” diyor.

  • Aşure Besin Değerleri (Aşurenin Yapılışı)
  • haber7.com

Aşure Besin Değerleri (Aşure Kaç Kalori)

Aşure Besin Değerleri (Aşure Kaç Kalori)

Aşure, bakliyat içeren geleneksel tatlılardan  birisidir. İçerisinde bolca baharat, yemiş, bakliyat, tahıl ve şeker bulunduğundan kalorisi yüksektir. Tüketilecek miktara dikkat edilmelidir.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı 100gr

Porsiyon 1


Porsiyon Başına Miktar
Kalori 313
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 5.05g8%
Sodyum 7.23mg1%
Potasyum 579.2mg17%
Toplam Karbonhidrat 55.64g19%
Diyet Lifi 6.2g25%
Protein 7.13g15%

A Vitamini 174.1%
C Vitamini 7.45%
Kalsiyum 85.34%
Demir 2.65%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Verim1 Porsiyon

Malzemeler

Talimatlar

Aşure Besin Değerleri (Aşure Kaç Kalori)

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın